Skip to main content

Uudised

Uued raamatud TTK raamatukogus

 

Saunast süstlani. Sajandi jagu lugusid eestlaste tervisest

Image
Saunast süstlani

Lugemissoovitus

Eesti Tervisemuuseum on üllitanud raamatu, mis võiks tekitada huvi nii tervishoiutöötajas kui ka ajaloohuvilises. Kuid ka valdkonnaspetsiifikast vähem teadlik lugeja saab üllatuda või hoopis kogeda äratundmisrõõmu – seda muidugi sõltuvalt vanusest. Populaarteaduslikus võtmes antakse pilt eestlaste sotsiaalajaloost põhiliselt läbi 20. sajandi terviseteadmiste.

Raamatu saatesõnas öeldakse: „Inimeste haiguskogemuste lood aitavad meil mõtestada tänase päeva hirme või nende puudumist“ (lk 7). Saame teada, et veel sajand tagasi oli Eestimaal tõsiseid probleeme hügieeniga, arsti asendasid sageli külatargad, arvamusliidriks kujunes eugeenikaliikumine. Aga omal moel tegeldi juba ka terviseedendusega: karskusliikumine, toiduteadlikkus, võimlemise võidukäik jne. 20. sajandi suur edasiminek oli surmaga lõppevate nakkushaiguste leviku tõkestamine, „millele aitas kaasa nii hügieeni areng kui ka antibiootikumide ja vaktsiinide kasutuselevõtt“ (lk 82). Meditsiinisüsteemi nurgakivideks peetud haiglate, apteekide ja sanatooriumide olukord läbi sajandi on sõltunud kehtinud riigikorrast. Veel sajandi esimesel veerandil laste ilmaletulekul abistajate rollis olnud ravitsejad ja ämmamoorid on kõrvale tõrjutud teadusliku meditsiini esindajate poolt. Sajand tagasi ei olnud vananemine probleemiks – sellele ei pööratud tähelepanu; tänapäeval on vananevast rahvastikust saanud murekoht. Muutused suhtumises ja ravimeetodites vaimsete kõrvalekallete puhul on märkimisväärsed. Ja kõik see on juhtunud kõigest saja aastaga …

„Saunast süstlani“ on kujunduselt kaunis raamat käes hoida ja vaadata. Raamatus on palju pilte: arhiivifotod, plakatid (tõelised pärlid), ajaleheväljalõiked. Teksti ilmestavad mälestuskillud inimestelt, mis näitavad olnud elu kogu eheduses – vahel valusas, mõnikord absurdses.

Riina Pohlak

 

Plagiarism In Higher Education

Image
Plagiarism

 

ATH - mis see on?

Image
ATH

 

Koostis : kummaline keemia, mida me endale sisse topime ja peale määrime

Image
Koostis

 

Covid-19: Health Disparities and Ethical Challenges Across the Globe

Image
Covid-19

 

The Well-Connected Community

Image
Well-Connected

 

Pain Management in Vulnerable Populations

Image
Pain Management

 

International Handbook of Teaching and Learning in Health Promotion

Image
Health Promotion

 

Praktilise eetika käsiraamat

Image
Praktilise eetika

 

Kuidas mõista andmestunud maailma?

Image
Kuidas mõista

 

Human Rights and the Care of Older People 

Image
Human Rights

 

NANDA õendusdiagnoosid 2024-2026

Image
Õendusdiagnoosid

 

Katzung`s Basic & Clinical Pharmacology

Image
Katzung Pharmacology

 

Pharmaceutical Biotechnology

Image
Pharmaceutical Biotechnology

 

Nutritional Toxicology

Image
Nutritional Toxicology

 

A History of Vaccines and their Opponents

Image
History of Vaccines

 

Introduction to Clinical Pharmacology from Symptoms to Treatment

Image
Introduction to Clinical

 

Sex and Gender Effects in Pharmacology

Image
Sex and Gender

 

From Herbs to Healing

Image
From Herbs

 

Pharmaceutical Care in Digital Revolution

Image
Pharmaceutical Care

 

Toitumiskompass

Image
toitumiskompass

 

Lugemissoovitus

Toitumiskompass: kõikide toitumisteemaliste teaduslike uuringute lihtne kokkuvõte

Teadusajakirjaniku Bas Kasti raamatu täiendpealkiri on paljulubav. “Kõik” ja “lihtne” - mis saab veel parem olla. 278 leheküljel paljastab autor toitumismüüte ja jagab soovitusi, kuidas jõuda ideaalse ja optimaalse toitumisviisini.

Et peaksime oma keha rohkem kuulama - triviaalne, aga nii hea on, kui keegi ikka ja jälle tavatõdesid meelde tuletab ning lisab juurde mõne uue tarkusetera.

Nii teatab Kast: „Ma juba mainisin, et üks suurimaid üllatusi, mis raamatu jaoks tehtud uurimistöös välja tuli, on avastus, et laialt levinud rasvafoobiaks ei ole mingit põhjust. Rasv, mida me sööme, ei tee keha paratamatult paksuks ega ole ka üldiselt kahjulik. Insuliiniresistentsuse korral aitab rasvarohke toit kaalust paremini alla võtta kui klassikaline low-fat-dieet. Pealegi on paljud rasvarikkad toidud tervislikud - sageli on need palju tervislikumad kui kiired süsivesikud, mida me rasva asemel sööme, näiteks kartul, riis ja sai. Ma ei väsi rõhutamast, et see ole poleemiline avaldus, vaid viimastel aastakümnetel kogunenud järelduste kaine kokkuvõte. Ma ise söön muide praegu rohkem rasva kui varem (ning olen saledam ja tunnen end paremini).“ (lk 181)

Raamatu lõppu jõudmise ajaks peaks juba kiloke-kaks kadunud olema, sest iga uus peatükk pakub järjekordse idee, kuidas enda toidulauda rikastada või mismoodi söömisharjumusi veidi korrigeerida. Inimene on targalt kokku pandud: katsetades, enda keha kuulates võime jõuda ideaalilähedase toitumiseni, mis aitab meil vanaduse ilminguid kaugemale lükata. Raamat on kirja pandud tavainimesele arusaadavas ja ladusas keeles, hästi tõlgitud ja toimetatud - mida veel tahta.

Kompassi epiloog sisaldab 12 kõige tähtsamat tervisliku toitumise reeglit.

Riina Pohlak

 

Surmast ja suremisest

Image
Surmast
Lugemissoovitus
 
Hingedeaeg paneb veidi rohkem mõtlema surnutele ja surmale üldiselt. Ja kui selle aja lugemislauale satub raamat “Surmast ja suremisest: mida on surijatel õpetada arstidele, õdedele, vaimulikele ja oma perele”, on kooslus omal kombel täiuslik.
Raamatu autor Elisabeth Kübler-Ross on pannud raamatusse enda kogemused tööst surevate patsientidega. “Kui patsient on raskelt haige, koheldakse teda sageli inimesena, kel ei ole õigust oma arvamusele. Sageli otsustab keegi teine, kas, millal ja kuhu patsient haiglaravile viia. Seda ei ole ju üldse palju nõutud pidada meeles, et ka haigel on tunded, soovid ja arvamused ning - mis kõige tähtsam - õigus olla ära kuulatud.” (lk 21)
Just ära kuulamisega tegelebki autori meeskond, kelle eesmärk on hoida tähelepanu keskmes patsiendi kogemused, vajadused ja reaktsioonid. Enam kui kahesaja sureva patsiendiga tehtud intervjuu põhjal õpiti neid tundma, et välja selgitada nende tugevad ja nõrgad küljed. Patsiendist on tehtud õpetaja - et haiglapersonal saaks neid paremini aidata. Ja mida me teada saame: tervishoiuvaldkonna töötajatele tuleks muuhulgas õpetada halbade uudiste edastamise kunsti.
Enda haigusest teada saades läbib enamik haigeid enne surma viis emotsionaalset etappi, mis mõjuvad nii patsiendile kui ka teda ümbritsevatele inimestele keeruliselt. Eitamine, viha, kauplemine, depressioon ja leppimine. Kuid lootus on ikka kuskil sügaval peidus.
Kuigi kõnealused intervjuud on haigete ja nende lähedastega läbi viidud juba 1960ndatel aastatel, on need ajatud.
Ilmunud: Postimees Kirjastus 2022
 
Riina Pohlak

 

Uued raamatud:

Image
raamatud3

 

Image
raamatud1

 

Image
raamatud2

 

Image
Oht olla täie mõistuse juures

 

Lugemissoovitus

Rosa Montero „Oht olla täie mõistuse juures“ pakub lugemiselamust mitme kandi pealt. Selles raamatus on ilukirjandust ja esseistikat. Autor on läbi lugenud rohkesti biograafiaid, tutvunud neuroteaduslike uuringutega ning viib lugeja kirjanike ja teiste loomeinimeste n-ö peeglitagusesse maailma. Saame teada mida loomingulised inimesed, meile armsad kirjanikud on elus kogenud, mida öelnud, millega patustanud. Kuidas äärmuslik nõudlikkus ja perfektsionism võivad tekitada laastavat ebakindlust, mis võib viia lausa vaikimiseni. Rosa Montero ise tunnistab, et kohanemine ja leppimine vanadusega on keeruline: seestpoolt ei vananeta iial, kui ka keha reedab. Kriminaalset puudet läbi teose pakub Teine Naine. Raamatu lisaväärtus on ohtrad viited kasutatud materjalidele. 

Riina Pohlak

 

 

 

Uued raamatud optometristidele:

Image
OP2
Image
OP1

 

Image
OP3
Image
OP4

 

 

 

 

 

Uued teadusandmebaasid

                   

Koostöös Haridus- ja teadusministeeriumi  ning ELNET Konsortsiumiga on meil 2024 lõpuni kasutada mitmed teadusandmebaasid. Vaata lähemalt Andmebaasid | Tallinna Tervishoiu Kõrgkool (ttk.ee)

 

Soovid annetada kõrgkooli raamatukogule raamatuid?

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli raamatukogu vajab SIIN nimekirjas olevaid (heas seisukorras) raamatuid.                 
Kui soovid annetada mõnda nimekirjas leiduvat raamatut, siis palun too või saada see kohale (Kännu 67, Tallinn).