Skip to main content

Tervisedenduse tudengid on ennetuskampaanias võtnud fookusesse ka tubakatoodete mõju lapsele

Tervisedenduse tudengid on ennetuskampaanias võtnud fookusesse ka tubakatoodete mõju lapsele

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool võtab koos Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga osa üleeuroopalisest vähiennetuskampaaniast PrEvCan, mille raames on kõrgkooli tudengid kaasatud ennetussõnumite loomisse ja teemakohastesse tegevustesse.

Lisaks ennetuskampaaniale, mille raames juhitakse tähelepanu e-sigareti kahjulikule mõjule (vaata „Tervisedenduse õppekava tudengite kampaania juhib tähelepanu e-sigareti kahjulikule mõjule“), on Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tervisedenduse õppekava teise kursuse tudengid võtnud kampaania raames fookusesse selle, kuidas mõjub suitsetav vanem lapsele, sealhulgas veel sündimata lapsele ning kas last mõjutab ka passiivne suitsetamine? Tegevuste läbiviimisele on õla alla pannud ka Tervisekeskus Corrigo.

Novembrikuu vältel jagatakse erinevates meediakanalites teemakohast infot ja mõtteid ning kuu lõpus toimub Tervise Arengu Instituudi (TAI) eksperdi ja PERH-i tervishoiuspetsialisti(de)ga koostöös teemakohane virtuaalne kohvihommik/teeõhtu, kus on võimalik esitada ekspertidele küsimusi ning saada neile ka vastuseid. Kohtumisel saavad osaleda kõik huvilised.

Tubakatooted ja rasedus

Laps võib tubakast ohustatud olla juba siis, kui ta ei ole veel sündinud. Seda juhul, kui ema suitsetab või on passiivne suitsetaja ehk kui lapseootel naine on keskkonnas, kus tal on läbi teiste tubakatoodete tarvitajate kokkupuude tubakasuitsu või -kemikaalidega.

Kuidas laps sellega kokku puutub?

Raseduse ajal jagab ema lootega kõike, mis satub tema kehasse, k.a. tubakasuits. Sündimata beebi saab mürgiseid kemikaale tubakasuitsust läbi platsenta. Tubakamürgid takistavad lootel saada hapnikku ja toitaineid, mis on vajalikud kasvuks.

Kui lapseootel naine viibib tubakasuitsuses keskkonnas, saab loode läbi platsenta vereringe mürgiseid ühendeid nagu nikotiin, vingugaas jmt. Seetõttu ei mõjuta raseda ja loote tervist mitte ainult ema suitsetamine, vaid lisaks ka isa ja teiste pereliikmete tubaka tarvitamine. Kõik, kes viibivad suitsetajaga ühes ruumis või viibivad tema lähedal, hingavad sisse samu ohtlikke kemikaale kui suitsetaja.

Passiivse suitsetamise oht kaasneb ka teiste suitsetatavate tubakatoodete ja nendele sarnaselt kasutatavate toodete tarvitamisega, nagu vesipiip või e-sigaret.

Vaata lähemalt:

• Tervise Arengu Instituut: Tubaka mõju rasedatele ja lastele.

• Terviseinfo: Tubakas ja rasedus

Tubakainfo.ee