Persoonilugu - Toomas Vanatoa
3. detsembril tähistatakse ÜRO eestvedamisel rahvusvahelist puuetega inimeste päeva, millega pööratakse erilist tähelepanu puuetega inimeste õigusele saada haridust, elada iseseisvalt, käia tööl, tegeleda huvialadega ning saada selleks vajalikku tuge, olenemata abivajaja elukohast. Ülemaailmset puuetega inimeste päeva (International Day of Disabled Persons) puhul vastab persooniloo küsimustele kõrgkooli valvelaua administraator Toomas Vanatoa!
Haldusüksuse administraator
1. Milline Su tööpäev kõrgkoolis välja näeb? Kuidas Sa leidsid tee kõrgkooli?
Minu tööpäev algab kell 14.00. Minu kolleeg, teine administraator, annab mulle töö üle. Peamised ülesanded on olla kõrgkooli külastajate esmane kontakt, n-ö kõrgkooli visiitkaart, veel võtan postipakke vastu, jagan õppuritele garderoobikaarte. Loomulikult tuleb ka turvalisust tagada, et näiteks kurikaelad majja ei tuleks ja selleks olen pidanud ka turvanuppu kasutama.
Minu arst, kes tegi mulle nõelravi, Raimond Lihtmaa tuli siia kooli direktoriks. Ma tulin teda siia kooli otsima ja kohe algusest peale härra Lihtmaa soovis, et ma siia tööle tuleksin, kuna teadis, et ma olin siis töötu. Ma alustasin üliõpilaskodus poole koormusega ja hiljem juba ja kuni tänaseni töötan kõrgkooli peahoone valvelauas. Töötan kõrgkoolis 1. jaanuar 1997. aastast.
2. Milliseid raskuseid või vastutulekuid oma töös näed, mis pakub rõõmu?
Raskuseid valmistab mulle füüsiline liikumine, ma ei saa hästi kiiresti operatiivselt liikuda. Selles osas on mulle ka vastu tuldud, minu vahetu juht haldusjuht liigub häire korral ise kõrgematele korrustele, kui mõni õppejõud on kogemata paanikanuppu vajutanud.
Minu Lugu on selline, et ega ma väga täpselt ei teagi, aga minu vanaema ja vanaisa rääkisid, et ma olin ühekuuselt voodist alla kukkunud ja selle tulemusena on närvisüsteemis viga sees.
Tööl pakub mulle rõõmu see, kui saan tagasisidet ja minuga ollakse rahul.
3. Kuidas Sulle tundub, millised võimalused on puudega inimesel täna Eestis tööturul tööd leida? Kuidas puuetega inimeste päeva tähistatakse?
Oma tutvusringkonna põhjal tean, et väga vähesed puudega inimesed tegelikult saavad tööle, kuid mõned ikka saavad. Tööle saadakse erinevaid kanaleid kaudu, näiteks interneti kaudu kandideerides, koja kaudu – kuid peamiselt siiski tutvuste kaudu!
Eesti Puuetega Inimeste Koda korraldab igal aastal 3. detsembri paiku konverentsi, mis on pühendatud puuetega inimeste päevale. Nüüd mõned aastad ma ei ole konverentsil osalenud, kuna koda teeb valiku, kes konverentsil osaleda saab ja mina pole sinna valikusse sattunud. Varem võisid osaleda kõik ja siis ma käisin igal aastal konverntsil.
4. Millega tegeled vabal ajal, mis on Sinu hobid?
Mulle meeldib raamatuid lugeda, peamiselt huvitab mind ajalooline kirjandus. Aga loen ka kriminulle, usuteemalist kirjandust.
Ma ostsin omale suvekoju kolmerattalise jalgratta ja sellega meeldib mulle suvel väga sõita - sellega saan isegi 7-8 kilomeetrit päevas maha sõita.
5. Mis on elus kõige tähtsam?
Kui hing on sees! Elu ise ongi kõige tähtsam :)