Persoonilugu - Silja Mets-Oja
Rahvusvahelise ämmaemandate päeva puhul vastab küsimustele kõrgkooli tervisehariduse keskuse juhataja Silja Mets-Oja.
Silja Mets-Oja
Tervisehariduse keskuse juhataja-lektor
Töötab Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolist alates 15. august 2005
1. Kuidas leidsid tee ämmaemanda erialani?
Ämmaemanda kutse üle hakkasin mõtlema, kui olin teismeline - täpsemalt siis, kui vanaema rääkis värvikalt oma sõjajärgseid sünnituskogemusi, mis tundusid väga põnevad. Veel mäletan selgesti, kuidas vanaema rõhutas: "Vaata, et sina selle ameti peale ei lähe!". Sõnakuuleliku lapselapsena ma vanaemaga enam rohkem ämmaemanda ametist ei rääkinud, kuni gümnaasiumisse astudes tuli otsustada kutsesuund, mille valikuteks olid kas lasteaiakasvataja või meditsiiniõde (vanasti nimetati õe ametit meditsiiniõeks). Sellel hetkel ei inspireerinud mind kumbki elukutse, kuid kuna meditsiiniõe amet tundus kordades põnevam, sai ka otsus langetatud. Terviseteemalised tunnid toimusid valdavalt Tõnismäe haiglas, mille käigus sai külastatud ka erinevaid Tallinna haiglaid. Ükskord jäin ma vana Sakala sünnitusmaja (tänane Eesti Pank) külastamisel teistest kauemaks praktikale, et lihtsalt jälgida ämmaemanda tööd ja selles tegevuses oli midagi sellist, mis mind kõnetas. Kuid peale gümnaasiumi lõpetamist ma siiski veel ei teadnud, mida õppida, töötasin sekretärina erinevates firmades, välismaal toitlustuses ning sanitarina haiglas. Tõenäoliselt aitasid need töökogemused langetada otsuse, et ämmaemanda amet on see, mida ma õppida tahan. Läbisin 1991. a edukalt sisseastumiseksamid Tallinna Meditsiinikooli ja kolme aasta pärast sai minust ämmaemand ning sellele ametile olen truuks jäänud tänaseni.
2. Mis Sulle ämmaemanda töö juures enim meeldib?
Mulle meeldib töötada perede ja noortega, neid nõustada pereplaneerimisel, sünnituseks valmistumisel ja sünnitusjärgsel perioodil julgustada vanemaid uue rolliga kohanema. Sageli on nii, et kuulates naise muresid, leiab ta ise oma muredele lahendused. 23 aastat praktilist töökogemust ämmaemanda on õpetanud, et oluline on olla patsientide jaoks olemas, neid kuulata ja veel kord kuulata. Ja see protsess ning teadmine, et suutsin aidata naisel lahenduseni jõuda, valmistabki mulle minu töös rõõmu.
3. Kuidas tähistatakse ämmaemandate päeva?
Rahvusvahelist ämmaemandate päeva tähistatakse 5. mail ülemaailmselt. Eestis korraldab Eesti Ämmaemandate Ühing igal aastal suure aastakonverentsi, kuhu on oodatud kõik ämmaemandad. Sellel aastal toimub konverents Kuressaares ning konverentsi teemaks on "Ämmaemand, ämmaemand, ämmaemand". Konverentsi teeb väga oluliseks ka Aasta Ämmaemanda valimine ning Aasta Ämmaemandustegu. See on pidupäev kõikide ämmaemandate jaoks.
4. Millega tegeled vabal ajal?
Vaba aja veetmine sõltub aastaajast. Kevadel toimetame perega aias või avastame erinevaid matkaradasid, suvel üks ühine pikk puhkus, mis sõltub ilmast, sügisel kindlasti seenelkäik ning talvel suusatamine kas mägedes või metsarajal.
5. Mis on elus kõige tähtsam?
Kõige tähtsam on enesega rahulolu leidmine, osata rõõmu tunda ja seda jagada ning armastada ja olla armastatud.