Persoonilugu - Merle Väljari

15. oktoobril 2020 on rahvusvaheline valge kepi päev - sel puhul vastab persooniloo küsimustele meditsiinitehnilise hariduse keskuse optometristi õppekava õpetaja Merle Väljari!

Merle Väljari
Optometristi õppekava õpetaja
Töötab kõrgkoolis alates 1. september 2004

1. 15. oktoobril on valge kepi päev. Kuidas sellele teemale õppejõuna tähelepanu osutad?

Seda päeva on riiklikult tähistatud Ameerika Ühendriikides igal aastal 15. oktoobril alates aastast 1964, mil pööratakse tähelepanu pimedate või nägemiskahjustusega inimeste saavutustele.

Väga oluline on teha pidevat teavitustööd nägemiskahjustuste tekke ennetamiseks mitte ainult sellel päeval, vaid iga päev inimesi nõustades, sest 75% nägemise kaotusest ja 80% nägemiskahjustustest on välditav.

 

2. Mis Sulle optometristi õppekava õppejõuna töös enim meeldib?​

Enim meeldib mulle õppejõu ametis see, et mul on võimalus oma igapäevases optometristi töös saadud ja rakendatud kogemusi tulevaste noorte kolleegidega jagada. Õpetamise kaudu on mul võimalus ka ise koos nendega pidevalt areneda, sest optika ja pakutavad nägemislahendused on pidevas arengus. Pilt optikamaastikul 10-15 aastat tagasi ja praegu on väga erinev ja muutused toimuvad järjest kiiremini.

 

3. Milliseid uusi arenguid või suundi on nägemise valdkonnas viimasel ajal toimunud?

Aina enam liigub optikamaailmas tendents digitaalsete nägemisuuringute suunas ja virtuaalmaailmas silmade tervisliku seisundi hindamisele distantsilt.

 

4. Mis on Sinu hobid, millega tegeled vabal ajal?​

Mul on elus vedanud, sest minu töö on ühtlasi ka minu hobi. Mulle meeldib ka väga reisida, alati kui vallutan uusi sihtkohti, muutuvad raamid minu igapäevaelus avaramaks, võimaldades vaadata asju uue pilguga. Samuti paeluvad mind krimiromaanid ja teised kaunid kunstid, nagu teater ja kino.

 

5. Mis on elus kõige tähtsam?

Kõige olulisem siin elus on jääda alati iseendaks, julgeda proovida uusi ja põnevaid asju ilma kartuseta eksida ning omada vähemalt ühte tõeliselt head sõpra, kes näitab sulle sinu olemust alati otse ilma optiliste illusioonideta.