Persoonilugu - Merle Kiloman

25. september on rahvusvaheline farmaatsia päev ja sel puhul vastab persooniloo küsimustele meditsiinitehnilise hariduse keskuse farmatseudi õppekava juht, õppejõud Merle Kiloman! 

Merle Kiloman
farmatseudi õppekava juht
Töötab Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis alates
25. august 2008

1. Kuidas tähistatakse farmaatsia päeva?  
Farmaatsia päev Eesti kontekstis on pigem farmatseutide ja proviisorite päev, kuna pharmacist inglise keeles on vaste proviisori ametinimetusele. Sel päeval võiksid kõik apteekrid olla tavalisest rõõmsamad, kuna see mõjub hästi klientidele/patsientidele ning lisab erialale populaarsust. Mina isiklikult tähistan seda päeva juba pikka aega :)

2. Kuidas leidsid tee farmatseudi erialani?  
Suure osa lapsepõlveajast olen elanud külas, kus kohalikud proviisorid olid austatud ja armastatud meditsiiniala asjatundjad. Keskkooli lõpupoole kutsusid mu klassikaaslased mind noorte meedikute ringi – saime näha nii laipu kui opereeritavaid ning kolada erinevates haiglates. Teisalt, viimase klassi õpilasi suunati juba väga konkreetselt endale eriala valima. Apteegis meeldis mulle käia lõhna ja aura pärast ning miskipärast olin otsustanud, et verd ma kardan, seega jäigi üle proviisoriõpe.  

3. Mis on Sulle apteegitöö juures enim meeldinud?  
Töö apteegis pole kunagi igav, kasvõi juba suure hulga ravimite tõttu. Ka toidulisandeid ja muid meditsiiniga seotud tooteid lisandub pidevalt, nii et tavakülastajal võtab kindlasti silme ees kirjuks. Head meelt pakuvad viisakad kliendid/patsiendid, isegi kui kohtad neid vaid korra elus. Igal tööl on plusse ja miinuseid, kuid apteekri elukutsega ei jää kunagi hätta ja oma perekond on ka happy, kui oskad neile nõu anda või ravimisahtlit koristada. 

4. Millega tegeled vabal ajal, mis on Sinu hobid? 
Vabal ajal tegelen eelkõige iseendaga ja minu lemmikteemadeks on kultuur ja loodus. Vaatan eelistatavalt väärtfilme, krimi- ja haiglaseriaale ning meditsiini- ja loodussaateid. Samal ajal on mu käes enamasti lõng ja kas vardad või heegelnõel. Loen muidugi läbi ka kõik kättejuhtuvad meditsiinialased ajalehed-ajakirjad ja artiklid, ja neid on palju.  

5. Mis on elus kõige tähtsam? 
Raha ja aspiriin. See oli nüüd muidugi nali… Pole tähtsamat lähedastest inimestest ja tervisest. Kui need on juba olemas, siis järgmise tähtsusega on kvaliteetaeg iseendale, kuna inimene peab elus ikka ja aina edasi arenema. Ja paar aspiriini annust on mul igaks juhuks alati endaga kaasas :)