Skip to main content

Persoonilugu - Kaie Eha

19. detsembril toimus kõrgkooli töötajate aastalõpu tänuüritus, kus jagati juba kaheksandat korda rändkarikarikaid. 2019. a "Aasta kirjutajaks" ja "Aasta kolleegiks" valiti Kaie Eha.

Kaie Eha

meditsiinitehnilise hariduse keskuse õppejõud-assistent
Töötab Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis alates 22. august 2016

1. Said 19. detsembril kõrgkooli töötajate aastalõpu tänuüritusel 2019. aasta kolleegi ja aasta kirjutaja rändkarikad. Mida tunnustusest arvad?
Aasta kolleegi tunnustus oli veidi ootamatu, sest kollektiivis on väga palju toredaid, abivalmeid ja rõõmsameelseid inimesi, seda enam hindan, et mind nende hulgast välja valiti. Eks selle ootamatuse tõttu ei osanud ka auhinna saamisel midagi väga öelda.

Aasta kirjutaja tiitli saamine oli tegelikult väga üllatav, sest konkurentsis oli palju usinaid kirjutajaid. Tegelikult on mul hea meel, et meil on nii palju inimesi, kellel on midagi öelda ja keda laiem publik ka kuulda tahab. Veel toredam on, kui kolleegid seda panust märkavad ja tunnustavad.
 

2. Mis teeb Sinu arvates töötajast aasta kolleegi, mida kolleegid tunnustavad?

Aasta kolleeg on keegi, kes võtab oma päevast mõne hetke ja küsib ka kiirel päeval, kuidas teisel läheb või pakub oma võimete järgi tuge. Meil kõigil on erinevad taustad ja kogemuste pagas ning ülesanne, mis ühele tundub kontimurdev, on teisele tuttav ja arusaadav. Vahel piisab ainult sellest, et oled olemas ja kuulad.

3.  Kust saad ideid ja ammutad teemasid artiklite kirjutamiseks? Kas Sul on oma hea nipp, kuidas kirjutada artiklit, et see oleks lugejale kaasahaarav?
Ideed ja teemad tulevad igapäevaelust, kõigest sellest, mis ümberringi toimub ja inimestele parasjagu korda läheb. Kui ühiskonnas on lahkarvamusi põhjustav teema, siis on oluline leida tõenduspõhiseid argumente, mitte emotsioonide ja isikliku arvamuse pinnalt hakata oma õigust nõudma. Kuna meie õppekaval on lõputööde teemadega väga hea koostöö eriala esindajatega, saab nende teemade põhjal ka sisukaid lugusid kirjutada.

Kaasahaarava artikli kirjutamiseks mul otseselt nippi pole, küll aga meeldib mulle endale väga lugeda ja just meditsiinialaseid teaduslikke ja populaarteaduslikke artikleid ja raamatuid. Üheks nakatavaks näiteks on Ben Goldacre, kelle raamatuid on keeruline käest ära panna – tekst on nii haaravalt ja tempokalt esitatud. Ehk on sealt midagi külge jäänud. Kirjutades peab mõistma publiku profiili ja vastavalt sellest ka teema esitlust kohandama – kuivad faktid ja kantseliit ei sobi tavalugejale, vaja on leida huvitavad faktid ja need arusaadavalt edasi anda.
 

4. Missugused on Sinu hobid, mida Sulle meeldib vabal ajal teha?
Nagu eelnevalt mainitud, meeldib mulle väga lugeda, praegugi ootab varaseks jõulukingiks saadud raamatute rivi riiulis. Viimane aasta on küll väga kiire olnud, aga loodetavasti jääb uuel aastal aega ka käsitöö tegemiseks, eriline lemmik on hardanger tikand. Kes minuga on loodusesse jalutama sattunud, teab, et väga tempokad need retked ei ole – iga natukese aja tagant leian mõne põneva taime kuskilt kraavist või põõsa alt ning kindlasti tuleb see tuvastada. Õnneks koerad ei kurda selliste aeglaste retkede üle. Suve on ootamas ka mõnede mööbliesemete restaureerimine, aiatööd ja herbariseerimisretked. Iga kuu üritan leida aja käia mõnel kultuuriüritusel või kunstigaleriis.
 

5. Mis on elus kõige tähtsam?

Tasakaal ja vaheldus. Ainult ühetaoliste ülesannete täitmine kurnab ja uinutab igasuguse pealehakkamise. Nii olengi oma aja jaotanud kodu, laste, töö, kooli ja hobide vahel. Vahepeal hoopis millegi muuga tegelemine võib anda uue vaatenurga ja unikaalse lahenduse probleemile. Oluline on säilitada huvi ja valmidus uute teadmiste vastu võtmiseks. Ja vahepeal aeg lihtsalt maha ka võtta, sõpradega kokku saada ning niisama tühjast-tähjast rääkida.