Persoonilugu - Eha Hõrrak
5. oktoobril tähistatakse Eestis õpetajate päeva ja just seetõttu vastab seekord kõrgkooli persooniloo küsimustele Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis enam kui 30 aastat töötanud õenduse õppetooli õppejõud-õpetaja Eha Hõrrak.
Eha Hõrrak
Õenduse õppetooli õpetaja-õppejõud
Töötab Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis alates 31. august 1985
1. Kuidas leidsid tee õpetaja ametini?
Nagu enamus meist – juhuslikult. Esimest korda kutsuti mind õpetajana tööle juba 1984. aastal, kui töötasin Tallinnas Lastepolikliinikus. Kolleegide sõbrad töötasid tolleaegses Tallinna Meditsiinikoolis ja nii nad mind sealse õppealajuhatajaga kokku viisid. Kooli oli vaja kõrva-nina-kurguhaiguste õpetajat õpetama velskreid ja nii see algaski. Otsus õpetajana tööle asuda sai tehtud 1985. aastal. Algaastatel töötasin nii polikliinikus kui ka koolis, mõne aasta pärast ainult õpetajana. Edaspidi lisandus kõrva-nina-kurguhaiguste õppeainele ka anatoomia kuni tänaseni.
2. Mis Sulle õpetamise juures enim meeldib, mida pead kõige olulisemaks oma loengute ja praktikumide ülesehitamisel?
Õpetamise juures meeldivad need särasilmsed tudengid, kellel ei pruugi küll teema omandatud olla sellisel tasemel, mis mind rõõmustaks, aga kui näed, et huvi on ja antakse vähemalt tunnis endast parim, on päev korda läinud. Tundide ülesehitamisel on alati kasu igihaljast teooriast – viska õhku mingi tudengit huvitav mõte tunni alguses ja kõik sujub ja tunni lõpus tunne huvi, mida ta täna uut ja vajalikku õppis. Loomulikult ei pruugi õpetaja plaaniga kõik kaasa tulla, aga nagu ütles õpetaja Laur: "Tee pool, aga tee hästi".
3. Mida tähendab Sinu jaoks õpetajate päev, kas ja kuidas seda tähistatakse?
Meeldiv on, kui sinu ametit väärtustatakse. Oma kooliajast mäletan, et õpilaste hulgas oli auasi, kui sulle tehti ettepanek õpetajate päeval õpetajatele puhkust anda ja ise tundi läbi viia.
Sellel aastal alustasid oma lapsed lilledega juba nädal tagasi – ilmselt läksid kuupäevad veidi sassi, aga meeldiv oli ikka. Nädalavahetusel on kodused õnnitlejad oodatud laupäevasele lõunale.
4. Millega tegeled vabal ajal?
Millal on õpetajal vaba aeg? Minu puhul alles siis, kui õpetajaks olemine õhtuks või nädalalõpuks või puhkuste ajaks korraks läbi saab. Õppeperioodil on kõige vabam aeg laupäeva hommikul kohvilonksude vahel ristsõnu lahendades. Aiatööde hooajal naudin koduaias mullahunnikuid koos taimedega või käin lastega koos rabamatkadel või külastan suvel kõiki vaatamata teatrietendusi või kuulamata kontserte või loen talvel lugemata bestsellereid.
5. Mis on elus kõige tähtsam?
Meeldivad, hoolivad, inspireerivad inimesed minu ümber – pere, sõbrad ja töökaaslased.