Persoonilugu - Andrus Lipand
Juunikuus vastab kõrgkooli persooniloo küsimustele tervisedenduse õppekava õppejõud-lektor Andrus Lipand, kes valiti Eesti Tervisedenduse Ühingu poolt 2018. aasta tervisedendajaks. Tunnustus antakse üle 15. juunil 2018 iga-aastasel tervisedenduse konverentsil Tallinnas Ülikoolis.
Andrus Lipand
Tervishariduse keskuse tervisedenduse õppekava õppejõud-lektor
Töötab Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis alates 21. september 2007
1. Kuidas leidsid tee tervisedenduse erialani?
Kui sõna sabast kinni haarata, siis tegelikult leidis tervisedendus mind. See oli aasta 1998, mil mind neuroloogina valiti Tallinna Arstide Liidu presidendiks ning olin üheks Eesti Arstide Liidu taasasutajaks. Samal ajal sain kutse Soome Rahvatervise Instituudi direktorilt Pekka Puskalt osaleda Soome-Eesti ühises 8-osalises TV kampaanias "Irti tupakasta!" ühe eestipoolse saatejuhina. See ja hilisem osalemine Soomes nende kuulsal Põhja-Karjala projekti koolitusel viis minu kui koolitatud eriarsti tervise edendamise radadele.
2. Eesti Tervisedenduse Ühing valis Sind 2018. aasta tervisedendajaks. Mida arvad tunnustusest ja kas olid üllatunud?
Tervisedendus kui protsess on meeskonnatöö, milles dominantse isiku võtmeroll ei ole ainumäärav. Tunnustatuna tänan kolleege märkamast ning hinnangust, et oled olnud väärtuslik.
3. Mida pead kõige olulisemaks oma loengute ja praktikumide ülesehitamisel?
Olen oma seminarid ja kogu õppetöö üles ehitanud Eesti kui demokraatliku vabariigi põhiväärtustele ning tervisedenduse põhimõtetele tagada võrdseid võimalusi kõigile ja teha tervislikud valikud kättesaadavaks igaühele. Tingimused ja võimalused peavad toimima ühiselt, mitte nii, et tingimused on küll loodud, kuid võimalusi nende kasutamiseks on vaid vähestel.
4. Millega tegeled vabal ajal?
Kui seda vaba aega vaid oleks… Jõudumööda tegelen filateeliaga temaatilise kogu "Inimese lendamise ajalugu" täiendamise ja Eesti postmargi kronoloogia ning nende kunstnike-kujundajate kategoriseerimisega. Lisaks laulmine Eesti Meestelaulu Seltsi Tallinna meeskooris juba 10 aastat, regulaarselt kaks korda nädalas tennisetreeningud, manuaalteraapia, isetegevuslik fotograafia, helilooming, reisimine võimaluste piires nii kodu- kui välismaal, osalemine meditsiiniterminoloogia komisjonis, Tallinna Tervisenõukogus, Eesti Tervisedenduse Ühingus.
5. Mis on elus kõige tähtsam?
Ikka tervis ja selge mõistus, siis on kõik muu ka võimalik.