Skip to main content

Õenduse ja tegevusteraapia tudengid said Belgias IPPE programmis osaledes hindamatu kogemuse

Õenduse ja tegevusteraapia tudengid said Belgias IPPE programmis osaledes hindamatu kogemuse

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õenduse ja tegevusteraapia tudengid osalesid koos õe õppekava õppejõudude Kurt Cassari ja Jane Kajuga 28. jaanuarist 3. veebruarini Belgias Gentis toimunud Blended Intensive Erasmus+ programmis „Interdisciplinary Programme on Palliative and End-of-Life Care“ (IPPE).

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool on korduvalt osalenud selles programmis, kus seekord oli rekordarv osalejaid (60 tudengit ja 16 õppejõudu erinevatest koolidest) ning lisaks oli pandeemia järgselt taas võimalik korraldada visiite kohalikesse haiglatesse. Võõrustajaks oli Belgia Artevelde University of Applied Sciences.

Peale Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli üliõpilaste olid kohal ka tudengid Lätist (Riga Stradins University), Leedust (Vilniauskolegija/HigherEducationInstitution), Tšehhist (Charles University), Kosovost (University of Gjakova "FEHMI AGANI", University of Alma Mater Europaea Rezonanca), Saksamaalt (Medfachschule Johannes Bad Akademie GmbH), Belgiast (PXL-University College), Hispaaniast (Escola Universitària d’Infermeria I Teràpia Ocupational), Portugalist (Setubal Polytechnic Institution) ja Ameerika Ühendriikidest (University of Connecticut, School of Nursing).

Nii Gentis kohapeal kui ka eelnevalt toimunud webinarides oli rõhk elulõpu hoolduse ja palliatiivi tutvustamisel ning süvendatud teadmistel. Erivaldkondade tudengid said omandada teoreetilisi teadmisi, võtta osa õpitubadest ning osaleda nii eutanaasia-teemalises paneeldiskussioonis kui ka eelnevalt mainitud külaskäigus palliatiivravi osakondadesse.

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tudengid vaatavad oma kogemusele tagasi nii:

„Minu nägemus elu lõpust ja elulõpuhooldusest muutus täielikult. Vähenes sellega kaasnev skeptilisus ja hirm ning sain aru, kui oluline see tegelikult on ja kui palju see võib surijale juurde anda.”

„Puudutati teemasid, mis on rasked kõigile, kuid põhjaliku koolituse järel on selge, et ka rasketest teemadest tuleb rääkida ja mis veel olulisem, keskmeks on raskes olukorras inimene, kelle heaks me spetsialistid oma panuse anname. Tänu sellistele koolitustele ja neist osavõtule saame muuta Eesti ühiskonda ja suhtumist patsienti paremaks! Mina olen täna parem inimene, kui olin nädal enne koolituse algust!”

„Olles ise varasemalt puutunud kokku Eestis palliatiivraviga, sain Belgiast kinnitust selle olulisusest ning kui suured puudujäägid selles Eestis on. Programm andis palju motivatsiooni ja uusi olulisi teadmisi edasiseks. Loodan väga, et ka Eestis oleks kunagi sama hea kui seda on Belgias. Oli unustamatu kogemus!”

„Lisaks sisulisele poolele pakkus palju rahulolu ka ladus korraldus. Kellaaegadest peeti kinni, osalejatele anti selge ülevaade, mida neilt oodatakse ja kuhu nad mingil ajal peavad minema. Kõik õppejõud, koolitajad ja esinejad olid väga professionaalsed ja õppemeetodid vahelduslikud ning kaasahaaravad.”

„Palliatiivravis esineb valu juhtimisel palju probleeme nagu ebapiisav valu hindamine, ebapiisav valu juhtimine protseduuride ajal, meditsiinilise personali teadmiste puudumine. Palliatiivravi kvaliteedi tagamise seisukohalt on oluline, et valu ja teiste sümptomite olemasolu ning tugevust hinnatakse põhjalikult ning järjepidavalt. Loodan siiralt, et jõuame Eestis palliatiivraviga sellisele tasemele ja annan ka endast parima. Mul oli suurepärane kogemus.”

Oluline on mainida, et tudengitele mõeldud programmi kõrvalt said seekord võimaluse osaleda ka praktikud. Oma riigis palliatiivsüsteemi arendavatele tervishoiutöötajatele oli korraldatud eraldi programm, mis sisaldas suuremas mahus visiite kohalikesse tervishoiuasutustesse ning konsultatsioone spetsialistidega, kes on sarnase tee enda riigis juba läbi teinud. Antud IPPE+ osas olid esindatud Ukraina ja Etioopia partnerid, kes nädala jooksul kohtusid ka tudengitega.

Täname kõiki partnereid meeldiva koostöö eest ning täname oma kooli võimaluse ja toetuse eest!